Články

Plánovský: Postup? To je utopie, nereálný sen

Jak jste zmínil, ambice před sezonou byly jasné, a tedy hlavně zachránit soutěž. To jste splnili, přidali jste ještě účast ve finálové skupině. V týmu tedy musela panovat velmi veselá atmosféra, ne?

Kluci to brali velmi pozitivně, určitě si uvědomovali, že dokázali maximum, které mohli. Na Jihlavu a Havlíčkův Brod jsme totiž v žádném případě neměli, ale potrápili jsme je. Hráči vnímali pozitivně fakt, že se za dva roky práce dostali z krajského přeboru až do play-off první ligy. Ví, že když se práce dá do kupy a začnou trénovat i v letní přípravě, mohou docílit velmi dobrých výsledků.

Měl jste k hráčům po posledním vítězném utkání v Havlíčkově Brodě nějaký závěrečný proslov?

Tehdy nás bylo jen torzo. Těm, co byli v kabině, jsem poděkoval. Momentálně se soustředím čistě jen na dorostence, přestože někteří junioři chodí trénovat i s muži. V letním čase se sejdeme u mě na rybníku a tam si celou sezonu zhodnotíme. Samozřejmě budeme mít nějaké posezení i na stadioně, protože trénujeme až do konce března, na začátku května pak chceme zahájit letní přípravu. Hlavně chci, aby se kluci do konce března vyjádřili, kdo chce v klubu pokračovat a kdo ne, ať se na to můžeme připravit.

V závěru základní části, stejně jako v koncovce finálové skupiny, jste zaznamenali spíše negativní výsledky.

Určitě jsme nebyli spokojení s těmi debakly, co jsme dostávali, například 3:13 v Orlové. Takové výkyvy nám určitě nepomohly. Především mě mrzí, že jsme prakticky dva zápasy prohráli, pak zase jeden nebo dva vyhráli. Klukům můžu vytýkat hlavně obrannou činnost, protože dostávat tolik branek je hřích. Obrannou činností přitom myslím práci celého mužstva směrem dozadu, ta byla naším velkým minusem, které musíme vylepšit.

Nepostrádalo mužstvo motivaci ve chvíli, kdy si zajistilo postup do finálové skupiny? Vy sám jste přece zmínil, že už poté Krnov neměl prakticky o co hrát.

Jakmile jsme měli jistý postup do play-off, dávali jsme přednost dorostencům. Samozřejmě kvalita mužstva už nebyla tak silná, ale na druhou stranu kdy jindy máme dorostence použít, když jsme v té chvíli měli flek v play-off jistý. Proto museli kluci dostat příležitost, aby se projevili v konfrontaci se staršími soupeři. I to je ale příčina porážek, stejně jako velké problémy s obrannými řadami. Ze sestavy nám vypadl Herget a zraněný Bolacký, celkově nám chyběli čtyři obránci základní sestavy.

Na postup jste předpokládám vůbec nemysleli, že?a_planovsky_hk_krnov_sezonni_hodnoceni

Podívejte, tato otázka je pro krnovský hokej nereálná. Na postup do extraligy musíme zapomenout, je to utopie, sen , který není reálný. Extraligová Opava má dorostence i juniory a my s ní musíme spolupracovat, abychom získali hráče, kteří se vůbec nedostanou do základního kádru. Nedokážu si představit, že by Krnov chtěl postoupit do extraligy a bojovat v nejvyšší domácí soutěži. Základ mužstva tvoří hráči, kteří se ještě doplňují o hráče z okolí. Nejsme totiž schopni vyprodukovat potřebné množství hráčů, kteří by mohli hrát první ligu, natož extraligu. Buďme střízliví a rádi, že se nám podařilo stabilizovat juniorské družstvo a že hrajeme ve vyšším středu tabulky. Držte nám palce, abychom do první ligy postoupili i s dorostem.

V dorosteneckém týmu panovaly v průběhu základní části rozbroje mezi opavskými a krnovskými hráči. Neopakovala se podobná situace i mezi juniory?

Žádné rozbroje v juniorech nebyly. V mužstvu hráli ti, kteří na tom byli momentálně výkonnostně lépe, nikdo nedostával přednost, každý si musel zasloužit své místo v sestavě sám. Někteří opavští hráči si přitom mysleli, že přijdou na led a budou vynikat, ale sami poznali, že první liga je náročná a někteří měli problém se vůbec do kádru dostat.

Nicméně s výsledky ve finálové skupině jste spokojen? Zaznamenali jste dost porážek i debaklů.

Pokud nejste první, stoprocentně spokojen nemůžete být nikdy. Jestliže skončíte čtvrtí, může vás mrzet, že nemáte třetí místo. Spokojenost tedy panuje jen s výsledkem. Samozřejmě kluci mají na časté výkyvy právo, navíc v mužstvu pravidelně nastupovalo pět nebo šest dorostenců, kteří tahouny mužstva sice nebyli, ale důležité je, že se zapracovali do sestavy. To se ale pochopitelně podepsalo na výkonu. Každopádně jak už jsem říkal, nám v play-off nešlo o co nejlepší výsledek, ale hlavně o to, aby kluci, kteří by mohli hrát příští rok mezi juniory, nabyli nové zkušenosti, protože by jinde prostor nedostali. To, že jsme skončili na čtvrtém místě, je pro kluky velká deviza. Dokázali, že i s dorostenci mohou uhrát kvalitní výsledky.

Jak se v sestavě dorostenci osvědčili? Našlo se pár hráčů, kteří by mohli mezi juniory nastupovat pravidelně?

Máme pár dorostenců, kteří by mohli hrát okamžitě ve třetí nebo čtvrté lajně. Ale ať už přesvědčili nebo ne, šanci dostali, někteří na tom byli lépe, někteří hůř. Základní kádr juniorů tvoří třináct hráčů, tedy když nepočítám Opaváky, ale čistě jen krnovské hráče. Příští rok má být rekvalifikace mládežnických družstev, současní dorostenci by proto měli zůstat všichni po kupě. Uvidíme tedy, jak to všechno bude v příští sezoně.

Vím, že nerad vyzdvihujete individuality, ale je přesto v mužstvu někdo, koho byste speciálně pochválil? Na kom byla hra založená?

Převážně bych pochválil oba brankáře Kolberta a Kulhavého. Co se týče obrany, vyzdvihnul bych její přístup ke hře, když byli někteří kluci zranění. S hlavním mužstvem koketoval Roman Ševčík, oporou zadní řad byl také Tomáš Michálek. Tihle dva byli velcí obětavci. V útoku se jako tahoun a střelec mužstva ukázal Ondřej Pavlica, hodně výkonnostně nahoru šel Jan Kostovský a Ondřej Miškov. To jsou ale kluci, kteří na sobě opravdu makají, chtějí i v těch našich malých podmínkách dokázat, že i v Krnově se dá hrát solidní hokej.
juniori_hk_krnov_tym_2009
Kdybyste mohl porovnat, bylo mužstvo kvalitnější letos nebo loni? Projevila se absence Jaromíra Filipa?

To je těžké srovnávat. Jarda byl hráč, který táhl mužstvo jak střelecky na ledě, tak svou skvělou povahou v kabině. Pořád chtěl ty nejlepší výsledky. Tuto roli po něm převzal částečně Ondřej Pavlica, byť už není takovou osobností v kabině. Loni jsme byli co do výsledků horší tým, nehráli jsme play-off. Nebo nám snad chyběla souhra náhod a štěstí, že jsme se před rokem do play-off nedostali a zachraňovali se prakticky až na poslední chvíli v předposledním zápase. Letos jsme to měli jednodušší, mužstvo bylo především zkušenější, v první lize se už otrkalo.

V čem tedy podle vás tkvěl úspěch krnovského mužstva? Jaké byly jeho přednosti?

Kluci především pochopili, že se musí trénovat i v létě, to je jedna věc. Vždy to totiž bylo tak, že se sešli v září a chtěli hrát hokej. To mohli vydržet maximálně měsíc. Druhá věc je, že v každém utkání šli odhodlaně za vítězstvím. To je právě ta vnitřní síla mužstva, jednotlivec v tomto sportu nedokáže nic. Může být nahrávač, může být výborný střelec, ale musí mít kolem sebe hráče, kteří umí bránit a dokáží skloubit pětku.

A v čem byla naopak negativa týmu?

Hlavním negativem byla samozřejmě defenzivní hra. Abychom měli tak pasivní skóre, to je velmi špatné. Dostávali jsme strašně moc branek, to se nám stávalo i loni, proto na obraně musíme v příští sezoně hodně zapracovat.

Budete u toho stále vy jako trenér?

Určitě bych v týmu rád setrval i v další sezoně, pokud dostanu od klubu nabídku. Tato práce mě opravdu uspokojuje. Mám ale některé výhrady k tomu, jak by se měl vést tým mužů, proto si v dubnu určitě sedneme s vedením klubu a rozhodne se, jestli zůstanu nebo ne.


1. liga juniorů 2008/2009 - základní část
# tým U V R P B
1. Dukla Jihlava 26 21 1 4 43
2. HC Rebel Havlíčkův Brod 26 18 2 6 38
3. HC Zubr Přerov 26 13 4 9 30
4. HC Kometa Úvoz 26 12 5 9 29
5. VSK Technika Brno 26 12 3 11 27
6. SKLH Žďár nad Sázavou 26 11 5 10 27
7. HK Krnov 26 12 3 11 27
8. HC Nový Jičín 26 11 4 11 26
9. HK Kroměříž 26 11 3 12 25
10. HC Frýdek Místek 26 9 4 13 22
11. HC Plus Oil Orlová 26 9 2 15 20
12. LHK Jestřábi Prostějov 26 7 5 13 19
13. HC Uherské Hradiště 26 8 2 16 18
14. HC Tj Šternberk 26 4 3 18

11

1. liga juniorů 2008/2009 - finálová skupina
# tým U V R P B
1. Dukla Jihlava 40 32 4 4 68
2. HC Rebel Havlíčkův Brod 40 27 4 9 58
3. HC Zubr Přerov 40 22 5 13 49
4. HK Krnov 40 17 5 18 39
5. HC Nový Jičín 40 17 5 18 39
6. HC Kometa Úvoz 40 16 6 18 38
7. VSK Technika Brno 40 16 4 20 36
8. SKLH Žďár nad Sázavou 40 13 6 21 32