Jak to tehdy bylo?
Před čtyřiceti lety (v listopadu 1976) se začala psát historie hokeje v Krnově. Na počátku bylo obrovské nadšení a touha zahrát si milovaný sport.
Krnovský hokej oslavil čtyřicet let. V životě hokejového oddílu je to neskutečná doba. Stačí se jen podívat na to, v čem nastupovali na led první průkopníci krnovského hokeje, a v jaké výstroji se hraje dnes. Na počátku všeho bylo především obrovské nadšení, touha hrát lední hokej a jít si za svým snem.
ZAČALO TO VE STROJOSVITU
První zápis v klubové kronice pochází z 16. prosince 1975. „Pánové Jiří Novák a Jaromír Houžva zařizují na závodním výboru státního podniku Strojosvit Krnov zájezd do Horního Benešova pro dílnu 4003. Je zájem o lední hokej, sháníme výstroje."
Už ten hovoří o touze vyjet co nejdříve na led. O rok později, 24. listopadu 1976, byl zájem o hokej takový, že se v Horním Benešově, kde byla v té době jediná umělá ledová plocha v okrese, uspořádal turnaj mezi jednotlivými provozy státního podniku Strojosvit.
Jen pro pořádek, zvítězil provoz 02. Tohle období se tak může považovat za nejdůležitější impulz pro vznik hokejového oddílu v Krnově.
OBROVSKÝ HLAD PO HOKEJI
Hlad po hokeji byl v Krnově obrovský. Pánové Novák s Houžvou běhali a vyjednávali a výsledek se dostavil. Hned po Novém roce 1977 proběhla ve Strojosvitu, závodě 01, ustavující schůze nového hokejového oddílu.
Prvním předsedou se stal Otakar Kolek a mezi zakládajícími členy byli Květoslav Bašista, Milouš Dvořák, bratři Mošové, pánové Nevřela, Zezula, Říha, Trčka, Bujok a mnozí další. Prvním trenérem byl ustanoven Rudolf Braunš, v té době trenér opavského dorostu.
V témže roce se družstvo dospělých poprvé přihlásilo do okresního přeboru. Jelikož výstroj byla drahá a špatně k dostání, museli se o ni přičinit samotní hráči. Aby mohli členové družstva vůbec hokej hrát, odpracovali čtyři stovky hodin na brigádách, nasbírali neuvěřitelných devadesát šest tun železa a odpracovali mimořádnou pracovní sobotu.
Výnos z těchto aktivit se pak použil právě na nákup drahé hokejové výstroje. Možná by se nad tím měla zamyslet současná generace sportovců v celé zemi, co všechno jejich tatínkové a dědečci byli schopni obětovat, aby se mohli věnovat milovanému sportu.
Okresní přebor v sezoně 1977/78 hrála tři mužstva, kromě nováčka z Krnova ještě hokejisté Bruntálu a Leskovce. Krnováci získali jeden bod, když uhráli remízu, a třikrát podlehli a skončili třetí. Přesto byl tento ročník velice významný, vzniklo totiž první mládežnické mužstvo, dorost.
Na jaře 1978 se Krnovští podívali na Slovensko. Utkání s Liptovským Mikulášem skončilo remízou 7:7. První doopravdy mezinárodní střetnutí pak Krnov absolvoval o rok později. Rumunskému týmu Dunarea Gallati podlehl 3:9.
A právě v sezoně 1978/79 se družstvu Strojosvitu Krnov podařilo okresní přebor vyhrát. Kapitánem týmu byl Květoslav Bašista a nejlepším střelcem pozdější dlouholetý trenér a předseda Milouš Dvořák. Navíc v únoru 1979 bylo založeno při Základní škole na Dvořákově okruhu první družstvo hokejových žáků.
Také letní příprava tehdejších hokejistů svědčila o jejich nadšení. Ta začínala už 15. března a hráči absolvovali atletickou přípravu s kontrolními testy, vybíhali vražedné cvilínské schody, dřeli v tělocvičně. Na řadu přišel samozřejmě i oblíbený fotbálek.
SOUČÁSTÍ ČSTV, STAVÍ SE NOVÝ STADION
Dalším milníkem v hostorii krnovského hokeje byl prosinec 1982. Vznikla Tělovýchovná jednota ZVS Strojosvit Krnov a stala se členem ČSTV. V této sezoně vyhráli Krnováci podruhé, již rozšířený, okresní přebor. V deseti utkáních neztrácí ani bod a Milouš Dvořák je opět nejlepším střelcem.
A hned v červnu 1983 přišla další veselá zpráva, byla povolena výstavba zimního stadionu s umělou ledovu plochou přímo v Krnově. Samozřejmě ruku k dílu museli přiložit i samotní hokejisté, odpracovali zdarma dva tisíce hodin.
Po dalších dvou vítězstvích v okrese se krnovští hokejisté v březnu 1985 zúčastnili kvalifikace o krajskou soutež, ale zatím neuspěli. Cíl pro následující ročník je tedy jasný, postup do kraje. Do Krnova přišly nové posily, pánově Černý, Voldán a Nepor z Opavy.
Tím vlastně začala užší spolupráce s opavským hokejem. A přišel 6. prosinec 1985. V tento den byl slavnostně otevřen nový zimní stadion, samozřejmě v té době nekrytý. Součástí slavnostního otevření bylo přátelské utkání proti tehdy prvoligové Opavě.
POSTUP DO KRAJE A ÚSPĚCHY VE II. LIZE
O dva měsíce později přijel do Krnova k přáteláku atraktivní soupeř, Dynamo Berlín. Vstupenka na tento mezinárodní duel stála pouhých šest korun. Domácí podlehli 2:6 a utkání sledovalo dnes neuvěřitelných 1350 platících diváků. Poté se podaří splnit i cíl sezóny. Krnov vyhrává okresní přebor i následnou kvalifikaci a dostává se do krajské soutěže.
V následujících sezonách působili krnovští hokejisté v krajských soutěžích (v té době se hrála krajská soutěž a vyšší krajský přebor) a tým byl průběžně doplňován hráči z Opavy. Přelomovým ročníkem se stala sezona 1990/91, kdy tým Krnovští postoupil do II. ligy.
Pamětníci budou vzpomínat na jména jako Martin Kotala, Kamil Šenk, Vlastimil Děkan, Jiří Šrom, Robert Mikula, Petr Kocián. Z mladších hráčů pak Jiří Fajkus, Roman Tichý, Miroslav Kupka nebo Martin Rybka. Své porce utkání si za Krnov odehráli Jaroslav Plánovský a Pavel Hulva, tedy současní trenéři Krnova a Opavy. Dlouholetým kapitánem a později i trenérem týmu Jiří Plevák.
Z pohledu umístění byl nejúspěšnější druholigovou sezonou ročník 1993/94, kdy tým mužů skončil pátý. Ve své době byl krnovský hokej pro soupeře z třetí nejvyšší republikové soutěže unikátem také díky tomu, že se většina domácích utkání, na rozdíl od soupeřů, odehrávala pod otevřeným nebem. Třeba i ve dvacetistupňových mrazech.
Druholigová soutěž vydržela v Krnově šest let. Konečnou se stala sezona 1996/97. Jediným aktivním hráčem krnovské sestavy, který pamatuje druholigové časy je Michal Vysloužil. Ten patří dodnes k oporám zadních řad. Souběžně s druhou ligou hrál B-tým mužů krajský přebor.
Po sestupu z druhé ligy došlo ke sloučení obou týmů a na regionální úrovni působí Krnov dodnes.
MLÁDEŽNÍCI
Krnovský hokej nebyl vždy jen o dospělých hokejistech. Souběžně se seniorskými týmy působily také týmy mládežnické, v kategoriích od nejmladších žáčků až po nejstarší juniory. Největších úspěchů dosahoval tým juniorů, který v letech 2009 až 2011 působil pod vedením trenéra Antonína Plánovského v juniorské lize.
V posledních letech se po určité době stagnace začala znovu rozšiřovat mládežnická základna. Každým rokem přibývají v Krnově další věkové kategorie mládeže, což je velmi dobrá zpráva a hlavně příslib do budoucna pro celý krnovský hokej.